Add this page to:

بی اطلاعی از وضعیت عسگر اکبرزاده، دانشجوی بازداشتی در اردبیل

يکشنبه ۲۶ خرداد ۱٣٨۷ - ۱۵ ژوئن ۲۰۰٨

ساوالان سسی: بر اساس گزارشات رسیده از اردبیل، تاکنون از سرنوشت و محل نگهداری عسگر اکبرزاده از فعالین دانشجویی آذربایجان، که روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۸۷ توسط نیروهای امنیتی هنگام خروج از جلسه امتحانی در مقابل دانشگاه پیام نور اردبیل، بازداشت شده است اطلاعی در دست نمیباشد.

بستگان عسگر اکبرزاده، از اینکه نتوانسته اند هیچ اطلاعی در مورد سلامت و محل نگهداری او بدست بیاورند بسیار نگران هستند. آنها بیم دارند که او تحت شکنجه قرار گرفته یا به طور غیرقانونی با او رفتار شود.

مقامات امنيتی همچنين خانواده این فعال آذربایجانی را تهديد کرده اند که در صورت پيگيری وضعيت فرزندشان و رسانه ای شدن موضوع، با آنان برخورد خواهند کرد. بر اساس همین گزارش حتی ماموران اداره کل اطلاعات با کنترل منزل، کلیه رفت و آمدهای خانواده را تحت نظر دارند.

با اين حال، آنان تصميم گرفته اند که موضوع را به اطلاع عموم برسانند. خانم حمایل عزیزی مادر عسگر که هیچ خبری از فرزند خود ندارد به رادیو آزادلیق گفته است گمان می زنم وضعیت فرزند ام نامناسب باشد، او به احتمال زیاد در اعتصاب غذا بسر می برد. مادر این زندانی سیاسی اضافه نموده است که فرزندش چیزی جز تدریس زبان مادری خویش(ترکی آذربایجانی) در مدارس را نمی خواهد.

عسگر اکبرزاه دانشجوی شیمی دانشگاه پیام نور اردبیل می باشد. که قبلا" نیز چندین بار دستگیر و زندانی شده است. او اخیرا" (۲۸ فروردین ۸۷) بعد از تحمل چهار ماه حبس در ارتباط با اعتراضات ۱ مهر ۸۵ آذربایجان از زندان اردبیل آزاد شده بود.

لازم به ذکر است، این فعال دانشجویی آذربایجانی در خرداد ۸۵ نیز هنگام پخش فراخوان برای تظاهرات ، متعاقب سلسله اعتراضات آذربايجان در خرداد ماه 85، دستگير و زنداني شده و در يك دادگاه غير علني پس از محاکمه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پرداخت ۶۰۰۰۰۰ تومان محکوم شده بود.

سازمان عفو بین الملل در تاریخهای ۲۶ مای ۲۰۰۶ ، ۱۷نوامبر ۲۰۰۶ و ۲ فوریه ۲۰۰۷ بیانیه های جداگانه ای در مورد عسگر اکبرزاده صادر کرده است.